Tak odpowiadają Rosjanie na amerykańskie zarzuty w sprawie Snowdena

Moskiewskie lotnisko Szeremietiewo, gdzie przebywa Snowdem (Foto RAI)

 

Argumentacje rosyjsko-amerykańskie na okoliczność extradycji Snowdena

26 lipca, 2013

 

Rosyjskie służby FSB po raz kolejny rozmawiały z FBI na temat Snowdena. Rosjanie wyraźnie odpowiedzieli, że nie wydadzą Snowdena amerykanom. Oświadczono również, że warunkiem tymczasowego azylu-pobytu Snowdena w Moskwie jest zaprzestanie dalszego szkodzenia ,,waszyngtonowi”.  Z kolei Stany Zjednoczone byłyby bardzo rozczarowane, gdyby Rosja zezwoliła byłemu współpracownikowi amerykańskich służb specjalnych Edwardowi Snowdenowi na opuszczenie moskiewskiego lotniska Szeremietiewo – oświadczył w środę Departament Stanu USA. Dzisiaj w piątek 26 lipca stało się faktem, że Snowden otrzymał prawo tymczasowego azylu-pobytu i opuszczenia strefy tranzytowej lotniska w Moskwie.

 

,,Sekretarz stanu John Kerry rozmawiał z rosyjskim odpowiednikiem ministrem Ławrowem i powtórzył, że dalej podtrzymujemy, że pan Snowden powinien wrócić do USA, gdzie będzie miał uczciwy proces i że Rosja może jeszcze dokonać właściwego wyboru” – powiedziała Jen Psaki rzeczniczka Departamentu Stanu.

 

Azyl Snowdenowi zaoferowały Nikaragua, Boliwia i Wenezuela, ale do żadnego z tych krajów nie można dolecieć bezpośrednio z Moskwy.

 

W przeglądzie anglo-języcznej prasy rosyjskiej czytamy, że

…Rosja przekazała oficjalną notę rosyjskiego rządu w której czytamy: … Ilyas Akhmadov i Tamaz Nalbandov dla przykładu, zamieszkują w ameryce, a Rosja od 12 lat stara się o extradycję. Nalbandov, pochodzenia Ossetyńskiego od 2001 jest poszukiwany międzynarodowym listem gończym. W 2002 roku otrzymał azyl polityczny w USA i stał się legalnym rezydentem…

Dodaj komentarz