2 lata więzienia za ujawnienie tajemnicy o więzieniach CIA

John Kiriakou siedział 2 lata w „zakładzie poprawczym” w Loretto, Pensylwania za to, że ujawnił prawdę o więzieniach CIA.

 

PE zdecydował, że przerażające metody przesłuchiwań stosowane w tajnych więzieniach CIA Powinny trafić pod sąd

Luty 12, 2015

W tym tygodniu Parlament Europejski przyjął wczoraj rezolucję, w której domaga się postawienia przed obliczem sądu osób odpowiedzialnych za nielegalne przetrzymywanie więźniów CIA. Europosłowie wyrazili swój sprzeciw wobec „przerażających metod przesłuchiwań stosowanych w tajnych więzieniach CIA”.

Przeciwko rezolucji głosowali polscy europosłowie!!!

 

Rezolucja wzywa także Stany Zjednoczone do wszczęcia odpowiednich dochodzeń i ukarania sprawców tortur na osobach przetrzymywanych w tajnych ośrodkach CIA. Rezolucja, będąca reakcją na raport amerykańskiej senackiej komisji badającej działania CIA i funkcjonowanie jej ośrodków poza granicami USA, stwierdza jednoznacznie, że raport ten „ujawnia nowe fakty umacniające zarzut współudziału szeregu państw członkowskich UE, ich władz, urzędników i agentów służb bezpieczeństwa i wywiadu w prowadzonym przez CIA programie tajnego przetrzymywania i wydawania osób w trybie nadzwyczajnym, w którym posługiwano się niejednokrotnie skorumpowanymi metodami, w oparciu o znaczne kwoty pieniędzy oferowane przez CIA w zamian za współpracę”.

 

Byli i tacy, którzy zgłaszali zastrzeżenia, a także złagodzenia treści rezolucji.

Dodaj komentarz