Kto stoi za atakami terorystycznymi
Komu zależy na kolejnym zamachu w Wołgogradzie?
12-30-2013
Kolejny zamach w Wołgogradzie. Wczesnym rankiem został wysadzony w powietrze miejski trolejbus. Według doniesień regionalnych władz, czternaście osób zginęło, około trzydziestu zostało rannych, w tym roczne dziecko. Według wstępnych danych, siła ładunku wybuchowego była większa, niż tego, który wybuchł wczoraj na dworcu. Kto kryje się za serią wołgogradzkich zamachów i czym się kieruje?
Według doniesień świadków, wielu mieszkańców Wołgogradu unika korzystania z komunikacji miejskiej i przemieszcza się po mieście pieszo. Ludzie są wystraszeni. Jak podkreślił ekspert ds. sytuacji kryzysowych, weteran pododdziału specjalnego Wympieł Lew Korolkow, to właśnie był jeden z celów terrorystów:
Nie można zapewnić absolutnej kontroli w każdym środku transportu lub miejscu publicznym. W tym celu trzeba byłoby zawiesić prace transportu publicznego, zamknąć galerie handlowe i dworce. Jest to jednak niemożliwe. Trwa proces destabilizacji ogólnej sytuacji. Takiego rodzaju głośne ataki terrorystyczne z dużą liczbą ofiar wśród cywilów nakierowane są na wprowadzenie zamieszania.
Wołgograd przyciąga uwagę terrorystów, ponieważ stanowi duży węzeł tranzytowo-transportowy na południu Rosji. Dokonany tam atak terrorystyczny nieuchronnie odbija się szerokim echem, do czego właśnie dążą przestępcy, podkreślają specjaliści.
Jeśli chodzi o prawdopodobnych zleceniodawców tych zamachów, to eksperci uważają, że są to ugrupowania, wyznające idee radykalnego islamu. Główny impuls mógł pochodzić od międzynarodowych religijnych organizacji terrorystycznych, które umocniły swoje wpływy na Bliskim Wschodzie, oświadczył w wywiadzie izraelski politolog Aleks Kogan:
Mogą to być ci, którzy domagają się wyodrębnienia terytorialnego, maksymalnej kontroli nad terytoriami północnokaukaskimi, aby przygotować grunt dla przyszłego halifatu. W ostatnim czasie było o tym głośno na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej.
Prezydent Rosji Władimir Putin zlecił Narodowemu Komitetowi Antyterrorystycznemu szereg zadań, polegających na wzmocnieniu bezpieczeństwa na całym terytorium Rosji, w szczególności w obwodzie wołgogradzkim. Prezydent będzie otrzymywał codziennie raporty NKA w sprawie podejmowanych działań, a także o rozwoju sytuacji.
W obwodzie wołgogradzkim na dni 30 grudnia-3 stycznia ogłoszono żałobę po ofiarach dwóch zamachów. Na terytorium regionu w tych dniach odwołane są wszystkie noworoczne imprezy świąteczne.