Dyskusja na sprawie Snowdena
Aby rozważnie komentować sprawę Snowdena należy przypomnieć słowa współtwórcy amerykańskiej konstytucji Benjamina Franklina:
„Jeśli na potrzeby doraźnego bezpieczeństwa poświęcimy nasze swobody, to w ostateczności nie będziemy mieli ani wolności ani bezpieczeństwa”.
Rozważając powyższy cytat, obecnie bardzo często rozmywamy granicę miedzy potrzebą wolności, a potrzebą bezpieczeństwa i „domyślać się należy, że Edward Snowden dostrzegł to i nie mógł się odnaleźć w takiej rozmytej rzeczywistości i stał się demaskatorem. (…) Snowden postawił na szali całe swoje życie, karierę, również komfort życia swoich bliskich i stał się uciekinierem, od którego odcinają się prawie wszyscy”. Ja uważam, że politycy byli świadomi, jakimi metodami działają, wszystkie zresztą organizacje wywiadowcze podobnie czynią. To co zrobił Snowden, a wcześniej Julian Assange na podstawie informacji otrzymanych od Bradleya Manning , zmusza polityków do gry pozorów, by wobec zwykłych obywateli deklarowali swoje oburzenie i domagali się, przynajmniej oficjalnie, pewnej praworządności. Tą grę pozorów obserwujemy wszędzie i w każdym obszarze.
„Jedni będą mówili bohater, inni zdrajca, a ja powiem, że nie należy stawiać pod ścianą kogoś, w sytuacji tak bardzo złożonej jak w tym przypadku” Przeglądając prasę różno etniczną wielu publicystów ocenia, że – Snowden jest prawdopodobnie człowiekiem kierującym się jakimś imperatywem moralnym, ale prezentacja tego jest taka, jakby ten akt wykonał zdrajca”. Można spekulować, że Snowden sam o tym nie wiedząc, był nakierowany przez jakiś wywiad. „Jednak niezależnie od tego czego jeszcze się dowiemy, (…??) Jedno jest pewne, że na tej sprawie zyskają zarówno obywatele, może nawet politycy w swoim poczuciu moralnym, a także stosunki międzynarodowe, bo państwo takie jak USA, z mniejszą determinacją będzie teraz gotowe podsłuchiwać swoich sojuszników i obywateli własnego kraju (…??) same Stany Zjednoczone być może zyskają i może okazać się, że amerykański ich ustrój będzie bardziej przejrzysty”
Zachęcam do dyskusji, Zenon Golba
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.