Wizyta ukraińskiej delegacji w USA okazała się skandalem

James M. Inhofe

Senator Inhofe is the senior Senator from Oklahoma and a member of the Republican Party.

 

 

W Stanach Zjednoczonych wybuchł skandal po tym, jak okazało się, że ukraińska delegacja z parlamentarzystami w składzie pokazała członkom Senatu USA nieprawdziwe do wizyty fotografie.

A te miały przedstawiać rosyjskie oddziały podczas konfliktu w Donbasie.

 

Ukraińska delegacja pokazała członkom kilku komisji senackich fotografie, które miały przedstawiać rosyjskie wojska na terenie Donbasu. Po gruntowanym sprawdzeniu okazało się, że to falsyfikaty. Część zdjęć przedstawiała sprzęt z wcześniejszych konfliktów zbrojnych. W jednym przypadku było to zdjęcie wykonane przez fotoreportera Associated Press podczas konfliktu w Gruzji w 2008 roku.

 

Według rzecznika senatora Jima Inhofe, wówczas ważnego członka Komisji Sił Zbrojnych Senatu USA, delegacja dostarczyła fotografie w formie wydruków, zaś profesor Karber, który przewodniczył delegacji, potwierdzał ich autentyczność. Według niego wszystkie miały zostać wykonane pomiędzy 24 sierpnia a 5 września 2014 roku.

 

W skład delegacji ukraińskiej wchodzili m.in. Semen Semenczenko (dowódca batalionu „Donbas”, deputowany z partii Samopomoc), Jurij Bereza (dowódca batalionu Dniepro-1, deputowany z partii Front Ludowy) oraz Andrij Teteruk (dowódca batalionu Myrotworeć, deputowany z partii Front Ludowy). Delegaji towarzyszył profesor Uniwersytetu Georgetown, dr Phillip Karber.

 

Później profesor Karber tłumaczył, że doszło do nieporozumienia, gdy w krótkim czasie musiał potwierdzić kiedy i gdzie wykonano część fotografi. Myśląc, że chodziło o zdjęcia przedstawiające zabitych w Donbasie, które otrzymał od Berezy, potwierdził że pochodzą one ze wspomnianego okresu.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.